ALGAS NOORTEPROGRAMMI JUHENDAJATE VÄLJAÕPPE VÄLJATÖÖTAMINE

Projekti „Noorte sotsiaalne toimetulek koostöövõrgustiku ja motivatsiooniprogrammi toel“ raames töötatakse välja motivatsiooni- ja sotsiaalsete oskuste programm vanglast vabanenud noortele.

Meie kogemus samalaadsete programmide väljatöötamises ja nende rakendamise superviseerimises näitab, et programmide rakendumise üheks tähtsamaks teguriks on juhendaja oskused ja baashoiakud ning programmi aluseks olevate käsitluste mõistmine laiemalt.

LOE LÄHEMALT:

Uuringud (Lowenkamp, C. T., Latessa, E. J., & Holsinger, A. M. 2006. The risk principle in action: What have we learned from 13,676 offenders and 97 correctional programs?. Crime & Delinquency, 52(1), 77-93.) näitavad, et selliste programmide jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb programmi rakendaval organisatsioonil:

  • kasutada treenitud ja inimsuhete osas tundlikku meeskonda,
  • hinnata progammide läbiviimise kvaliteeti,
  • pakkuda süsteemset järelteenust rakendajatele

Meie projektis töötatakse välja ja viiakse läbi piisava mahuga (8 päeva) programmi juhendajate väljaõpe. Väljaõppe lühidus ja pealiskaudsus on olnud mitmete samalaadsete Eestis kasutusel olevate programmide puhul kitsaskohaks ning põhjuseks, miks programmid ei rakendu seni praktikas nii nagu seda soovitakse.

Lisaks töötatakse välja piisava põhjalikkusega juhendaja manuaal ja erinevad abimaterjalid programmi läbiviimiseks. Kaasatud on erinevad eksperdid ja programmi rakendama hakkavad kriminaalhooldusametnikud, samuti on toimunud programmi väljatöötamise alaseid kohtumisi Viru Vangla metoodikute ja juhtidega.

Peale programmiga alustamist loodame peale projekti lõppu jätkata koostöösuhet Viru Vanglaga, et pakkuda juhendajatele süsteemset supervisiooni, täiendustkoolitust ja programmi materjalide edasiarendust.